śp. Janusz Kotarba - Nie jesteś sam

nie jesteś sam – Magda Anioł

Znów mam łzy w oczach. Dzisiaj będzie o umieraniu. A właściwie to może nie… będzie o RUaH i życiu. Będzie Magda Anioł z piosenką, która powróciła do mnie po latach. Nie jesteś sam!

Ale dlaczego zacząłem od tego, że o umieraniu. Bo ta piosenka została napisana dla śp. Janusza Kotarby. Człowieka-orkiestry, który odmienił życie nie tylko swojej żony i dzieci, uczniów i osób które spotykał osobiście. Odmienił życie tysięcy pasjonatów muzyki z dobrym przesłaniem w całym kraju. A stało się to przez Magazyn Muzyczny RUaH.

RUaH – Duch wieje kędy chce…

Dla polskiej sceny muzyki CCM jest to magazyn kultowy. Dla mnie też. Bo pewnie nigdy bym nie poznał całego bogactwa tej muzyki bez czytania z wypiekami na twarzy wywiadów. felietonów i recenzji płyt – a większość tekstów była świetnej jakości! Bez słuchania do upadłego płyt dołączanych do każdego wydania. To był pierwszy (i jeden z dwóch) magazyn, który prenumerowałem.

Janusz Kotarba odszedł od Pana 5 marca 2003 roku, po chorobie nowotworowej. W jakiś sposób, choć nie znaliśmy się osobiście, pustka została i we mnie. Dacie wiarę?

Dla każdego…

Pamiętam jak uczyłem się grać na gitarze tę piosenkę (w każdym numerze była strona z akordami, nutami i tekstem wybranej piosenki). Bo od razu wpadła mi w ucho. I serce. Magda Anioł ma talent to tekstów prostych, ale niebanalnych i celnych. I do tego muzyka Adama Szewczyka! Piosenka łatwa i zarazem trudna, bo napisana właśnie specjalnie dla Janusza.

Choć jego sytuacja wydawała się beznadziejna, to tak jak ten kawałek – była pełna nadziei. Posłuchacie dzisiaj ze mną? Bo mimo tego, że napisana dla niego, to mam głębokie przeświadczenie, że jest dla każdego. A gdy zanuciłem ją znów po latach – mam łzy w oczach.

Magda Anioł – Nie jesteś sam / TEKST:

Kiedy wszystko się rozpada, i lecisz prosto w dół
Nie pomaga słuszna rada i potok mądrych słów
Kiedy jesteś taki mały, że nikt nie widzi cię
Pomyśl o tym, że jest Ktoś, ktoś dla kogo liczysz się

Ref.: Nie jesteś sam, nawet jeśli boisz się
Nie jesteś sam, ktoś przy tobie ciągle jest
Nie jesteś sam, nawet jeśli mówisz nie
Nie jesteś sam, On tak bardzo kocha cię

Kiedy rodzi się zwątpienie, i wszystko traci sens
Twego serca ciche drżenie mówi – boję się
Kiedy jesteś taki słaby, że wszystko zwala z nóg
Pomyśl o tym, że jest Ktoś, kto ukoi każdy ból

Kiedy zgasną wszystkie światła i nie doczekasz dnia
Pomyśl o tym, że jest Ktoś, kto dla ciebie życie ma


NIE JESTEŚ SAM – śp. Janusz Kotarba, twórca RUaH i wydawnictwa Paganini
Scroll to Top