Na dzisiaj najlepsze jest Serce Jezusa! Nie tylko ze względu na uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, ale ponieważ świat coraz bardziej pogrąża się w niepokoju i jednocześnie zatwardza w obojętności i cynizmie. Posłuchajcie więc „Do serca Jezusowego”.
To utwór autorstwa Jakuba Blycharza. Piosenka ta pojawia się w dwóch wykonaniach, ale podrzucam Wam dzisiaj to, które najbardziej do mnie trafia. Może dlatego, że w męskim wykonaniu? Tekst jest prosty – zaczerpnięty z Pisma Świętego i litanii do Serca Pana Jezusa. Właśnie dzięki tej prostocie jest głęboki, podkreślający pokorę i cichość serca Jezusa, które ma stać się wzorem dla mnie.
Refren niesie ze sobą przesłanie o potrzebie duchowej przemiany: „Weź nasze – kamienne, a daj nam wcielone!”. To głęboka prośba o wymianę serca kamiennego, symbolizującego twardość i obojętność, na serce żywe, pełne miłości i współczucia.
Jakub Blycharz jest nie tylko autorem, ale i producentem utworu. Wsparli go Rafał Szumny i Paweł Nawrocki. Muzyka oddaje duchowy charakter utworu, tworząc atmosferę pełną skupienia i wewnętrznego spokoju. Nagranie zostało zrealizowane w styczniu 2016 roku w Studiu Centrum oraz Studiu INIGO w Krakowie.
Piosenka „Do serca Jezusowego” jest przykładem, jak muzyka religijna może stać się narzędziem do głębszej kontemplacji i modlitwy, będąc jednocześnie artystycznym wyrazem wiary. Jakub Blycharz po raz kolejny udowodnił, że muzyka sakralna może być nowoczesna, a jednocześnie wierna tradycyjnym wartościom.
„Do serca Jezusowego” – tekst:
1. Jezu cichy i serca pokornego,
Uczyń serca nasze według serca Twego!
Ty, który pocieszasz serca strapione,
Weź nasze – kamienne, a daj nam wcielone!
2. Jezu cichy i serca pokornego,
Uczyń serca nasze według serca Twego!
Ty, który pocieszasz serca strapione,
Weź nasze – kamienne, a swoje – wcielone nam daj!
Słowa, muzyka: Jakub Blycharz
Produkcja: Jakub Blycharz
Realizacja nagrań: Rafał Szumny, Paweł Nawrocki
Mix, mastering: Rafał Szumny
Udział wzięli:
BAND w składzie: Przemek Kleczkowski [wokal, gitara akustyczna], Dominik Dubiel [piano], Bartek Krawczyk [bas], Jakub Chmura [perkusja];
KWARTET SMYCZKOWY w składzie: Asia Winiarczyk [skrzypce I], Jadzia Frankiewicz [skrzypce II], Natalia Miszczyk [altówka], Hubert Frankiewicz [wiolonczela].
CHÓR w składzie: Jakub Blycharz, Dominik Dubiel, Jakub Figus, Przemek Kleczkowski, Mateusz Kucharski, Michał Matuszewski, Maciek Zduńczyk.